Today, I went to the supermarket. There is clam meat in the stall. It's very fresh. I bought 4 yuan clam meat. So I bought 300 g leeks. It cost 2 yuan ~ ~ today's lunch is dumpling ~ ~
As the saying goes, if you freeze your chin, you will have a bowl of warm Laba porridge to warm your stomach and heart.
There are too many greasy things to eat in New Year's day. Let's have a crisp vegetable moss to raise your appetite.
Black rice contains protein, fat, sugar, B vitamins and vitamin E. its inorganic salts such as manganese, zinc and copper are 1-3 times higher than rice. It also contains vitamin C, chlorophyll, anthocyanin, carotene and other ingredients that r... ...
Frequent consumption of Flammulina velutipes has four major benefits - reducing cholesterol content, alleviating fatigue, inhibiting cancer cells and improving body immunity. But not all people are suitable to eat more Flammulina velutipes. In a... ...
Today, I bought Kiwi shrimp, crab and conch. The crab is steamed. Kiwi shrimp is blanched. Conch was meant to be blanched. But there is already a dish that is blanched. I want to stir fry it in order to distinguish the taste. I didn't buy any si... ...
On sale, we found sardine special price 3 yuan and a Jin. Immediately we started 3 pounds. When we got home, we cleaned up and went into the pot. Tomato sauce was a little bit less. We'll make it. The finished product is slightly inferior. It tastes good.
When I was a student, I often didn't have time to go to the Chinese supermarket to buy materials. So I used some white materials to create my own Chinese food. Over time, I found some convenient and delicious dishes.
Due to work reasons, I didn't go to buy food materials specially. I chose the ready-made porridge at home. I made the eight treasure porridge for the first time. After all the beans and rice were cleaned, I put them together to soak for a night.